cizust
cizsol_tile
Hapsi Pilavi Hapsili Pilav HAPSİLİ PİLAV

Hapsili pilavun ilk şekli 'Hapsili Rasti' yemeğidu. Şoyle yapilur:
Korkoto, az miktarda pazı veya prasa yaprağı, kılçığı alınmış tuzlanmış hapsi ile kariştirlu, yağı konarak kazanda ayni pilav kibi ve pilav kivamına gelinceye kadar pişirilu ya da hazırlanan malzeme tepsiye konarak pleki veya kuzinada da pişirulebilu.

Hapsili Pilavun Malzemesi:
Bir kilo veya bir tas hamsi. (Taze veya tuzlu hapsi olabilu), dört bardak pirinç, Uç baş soğan, bir avuç nane, Bir buçuk bardak zeytinyağı veya tereyağı.

Yapılışı:
Hapsi tuzlu ise suya konur ve tuzu alınır. Taze veya tuzlu olsun önce hamsilerin kılçildan tenıizlenir. Pirinç yıkamp tenıizlenir, hamsi hariç, diğer hazırlannıış malzeme ile karış tınlır, iki bardak pirinc üç bardak su hesabıyla suyu konur. Tepsiye bir sıra hapsi dizildikten sonra üzerine hazırlanmış malzeme konur ve en üstünede bir sıra daha hamsi dizilir. Tepsi plekide veya fırında pişirilir. Sıcak veya soğuk olark salatalık veya ayranla yenir. Bu gün hapsi pilavi baharat, maydonoz , kuş üzümü ile zenginleştirilmektedir. Hapsili pilava, kuşbaşi doğranmiş patetes da konabilir. Genelluklan hapsili pilav yapilinca paşka yemek yapmağa kerek görulmez.

cizsag_tile
cizdip