cizust
cizsol_tile
Laz Borek Laz Boregi LAZ BOREĞİ

Malzemeler:
Beş yumurta, yedi su bardağı sut, beş kaşuk tereyağ, bir buçuk su bardaği şeker, bir buçuk kahve fincani nişasta, bir buçuk kahve fincani pirinç uni, alabilduğu kada buğday uni, tuz.

Yapilişi:
Bir kase su, iki kaşuk tereyağ, bir yumurta sarisi, az tuz, bir iki damla zeytinyağ ve alabilduğu kada un katilup yoğrulu ve ondort parçaya ayrilur. Bu ondort parça ile laz boreğinun on dort yufkasi açilur.

Yapraklar arasına konacak muhallebinun yapilişi:
Sut ve şeker kaynatildıktan sonra az tuz konur, ayrı bir kapta pirinç unu veya nişasta, dört yumurta sarısı, bir bardak soğuk su ile iyice çırpılır, kaynayan süte karıştırılarak ilave edilir. Piştikten sonra bir tutam karabiber serpilir. Yedi hamur tek tek açılır ve her bir yaprağına tereyağı sürülerek tepsiye dizilir, üzerine önceden hazırlanmış olan muhallebi soğuk olarak dökülür. Geriye kalan yedi hamurda tek tek açılarak ve tereyağı süıiilerek muhallebinin üzerine dizilir. Arzu edilen şekilde kesilir, üzerine tereyağı gezdirilerek fırına verilir. Bir buçuk bardak şeker, bir bardak su ile hazırlanan ilik şurup, fırından çıkan böreğin üzerine dökülür. Fındık veya cevizle süslendikten sonra ılık olarak servis yapılır.

cizsag_tile
cizdip