Laz KültürüÇay, tikla beyinsun

Çaylukta Benum Çocuklar

Atmaca

Keremitte Hapsi

Muhlama

Ayder Yaylasi

Başköy

Dağ Evleri ve Çiçekleri

Kaçkar ‘da Turistler

Misir

Laz Kültüründen Örnekler


Çaylukta Çocuklarum Çay Toplarken...

serender

Atmaca

Hapsi

Kiz Horoni

ÇAY
Vidamin kibi ÇayRİZE deyince akla ilk ÇAY gelu. Çaylukta benum çocuklari çay toplayiken göriyisunuz. Ne fedakarluklarla kurduk biz habu çay bahçelerini bilii misen?.. Yoo nereden bilecesen... O caanum mandalinaluklari, findukluklari hep çevirduk çayluğa...Şimdi ne oldi?... O zamanlar iyi para ediidi. Şimdi isa çayluklar çoğalinca fabrikalar işlemağa yetişturemez oldi.Hem kontenjan kodiler hem fiatlar duşti. Mustahsil bin pişman. Eski meyva sebze bahçelerine yanayi, ama ne çare. Olar gitti,gittiii... Bakalum şimdi KİVİ ekme çalışmalari var. İnşallah tutar.
KARA LAHANA
lahanaRize insanının sofrasında eksik olmayan lududeyi ve luncaheyi yemeğinin ana malzemesidir. Biz Rize'lilerun geneli çok sever. Herkesin bahçesinde en az bir düzine ekili bulunan lahanayı istediğiniz yerde bulabilirsiniz. Çok bulunmasina rağmen lezzetli bir sebzedir.
KARA YEMİŞ
karayemişRize’nun köy ve mahalle kesimlerinde yetiştirilen yaz aylarinin vazgeçilmez meyvesidir. Bir köyde hane başina en az 3 karayemiş agaci düşmektedir bu da biz Rizelilerun ne kadar bu meyveyi sevduğuni gösteru.
SERENDER
serenderRize’deki üç köyevinin ikisinde bulunan serender dedigimiz yapi mimari bir yapiya sahip olmasina ramen ev sahibi kendi yapmaktadir. Bu yapinin üst tarafinda Kişlik yiyecekler findik, misir, ceviz vb yiyecekleri saklamaya ayrica çeşitli sepet gudeli onçaponi gibi aletlerin depolandigi yer olarak kullanilir. Alt katta ise tarla malzemeleri ( çapa kazma beli vb.) ve kişlik odun deposu olarak kullanilir. Özel mimari yapisi sayesinde rutubet ve farelere karşi etkilidir.
ATMACA
Her yil agustos ayinda Rize semalarinda kanat çirpan bu heybetli kuş tam anlamiyla Rize'nun sembolidu. Yakalanmasi en zahmetli kuş olmasina ragmen Rizeli orta yaşlilarin vazgeçilmez hobisidir. Kisaca atmaca nasil yakalanir anlatalim: Ilk etapta  gapa(dana burnu) denilen büyük böcek yuvasi toprak içinde bulunarak yuva deligine sabunlu su döküp çikartilir. Bu böcek atmacanin çok sevdigi bir kuş olan gaço yakalamak için kullanilacaktir. Ragi dedigimiz aletle gaço yakalanir.  Atmacaci dagda belirledigi yere atmaca agi yani mosa ve çerge kurar ve gaçoyu bir çubuk üstünde oynatarak atmaca beklenir. Atmaca yakalandiginda ise egitilir ve güzün bildircin yakalamak için kullanilir.
MİSİR(LAZUTİ)
misir.jpgSadece Rize degil tüm Karadenizin degişmez tahil ürünüdür Genelde gelir amaçli degil, ailenin kendi ihtiyaçlari için yetiştirilir.
KARA ÜZÜM
karauzumRize'de sik yetiştirilen bir meyvedir. Hatta oyle ki rize uzumi nami ile meşhurdur. Kabuklari pek yenmez, içinin tadina az ekşilik verir. Kabuklari üsturuplu ezilerek içi emilir. Çok lezzetlidir, tadina doyum olmaz. Pepeçura(Rize üzümünden yapilan sütlaç kivaminda tatli) yapilarak da çok tüketilir. Arhavi dolaylarinda pekmez ve küme yapiminda da kullanilir.
Copyright © 2004 - MKemâl. All Rights Reserved. Webmaster: MKemâl - sherifoglu@msn.com